Technologie internetowe

W zależności od warunków łącze abonenckie może być zrealizowane opcjonalnie:

  • skrętką miedzianą / światłowodem (dostęp do Internetu kablowy)
  • bezprzewodowo (dostęp do Internetu radiowy).

NetRunner stale rozwija i modernizuje istniejącą infrastrukturę. W bieżącym roku planujemy oddać kolejne kilometry sieci światłowodowej oraz podłączyć kolejnych abonentów poprzez FTTH. Od roku 2014 praktycznie nie realizujemy nowych przyłączy klienckich po skrętce miedzianej. Również przebudowując dotychczasowe przyłącza np. wskutek termomdernizacji budynków, przechodzimy na technologię FTTH. W przypadku braku zasięgu infrastruktury światłowodowej, realizujemy podłączenia drogą radiową.

Dostęp do Internetu kablowy

Sieci GPON dostarczane są za pomocą infrastruktury optycznej nazywanej FTTx (z ang. Fiber to the …czyli transmisja światłowodowa do …). Technologia nosi nazwę „pasywna”, gdyż nie wymaga aktywnych urządzeń (potrzebujących zasilania) na odcinku od operatora do odbiorcy. Pozostają oni aktywni tylko na obu końcach „łańcucha”. Do aktywnych należą OLT (Optical Line Termination po stronie operatora) oraz ONT (Optical Network Termination po stronie użytkownika) zwany często ONU – Optical Network Unit. Dzięki technologii GPON możliwa jest znacznie szybsza transmisja danych do użytkowników końcowych, przez co można za pomocą jednego łącza dostarczać telewizję, internet i telefon.

dostarczamy-internet

antena-mikrotik

Dostęp do Internetu radiowy

W technologii Internetu radiowego sygnał dociera do abonenta drogą radiową – w przypadku sieci NetRunner – wyłącznie w częstotliwości 5 GHz. Wysyłany sygnał jest cyfrowy w zdefiniowanym standardzie, dlatego też wymaga odpowiedniego urządzenia do jego odbioru. Urządzenie radiowe najczęściej montowane jest na dachu budynku za pomocą obejm kominowych lub masztów balastowych. Stamtąd skrętką miedzianą doprowadzany jest do wskazanego lokalu, a następnie wtyczką RJ45 do konkretnego klienckiego urządzenia końcowego, którym zwykle jest router. Stan urządzenia radiowego jest stale monitorowany przez System Nadzoru Sieci NetRunner, przez co potencjalny problem zostaje zdiagnozowany przez serwis zazwyczaj szybciej niż odczuje to klient.